آموزش نتورک مارکتینگمقالات سایت

آیا نتورک مارکتینگ قانونی است؟

آیا نتورک مارکتینگ قانونی است؟

 

به احتمال زیاد این اولین سوالی است که ذهن افرادی که خواستار پیوستن به این تجارت بزرگ هستند را درگیر خودش میکند.

به احتمال زیاد شما از نتورک مارکتینگ اطلاعات کافی دارید و یا از طریق فردی این تجارت به شما معرفی شده است.

اگر اطلاعات کافی در زمینه تجارت نتورک مارکتینگ ندارید یا احساس میکنید اطلاعات بیشتری در این زمینه لازم دارید به شما توصیه میکنم حتما مقاله نتورک مارکتینگ چیست؟ را در همین زمینه مطالعه تا اطلاعات کافی را کسب نمایید.

 

اینکه صنعت نتورک مارکتینگ جزء صنایع رو به رشد در دنیاست شکی نیست.

ولی این مورد رو حتما باید بدانیم که از روز اول این تجارت در دنیا با همین روند فعلی وجود نداشته و با چالشهایی مواجه بوده است.

بعد از ورود این صنعت به کشور ما هم شاید اولین و مهم ترین سوالی که ذهن مخاطبان این حوزه را درگیر خودش میکند بحث قانونی بودن نتورک مارکتینگ است.

ابهاماتی زیادی در این زمینه وجود داشته و البته کماکان هم وجود دارد!

در این مقاله تمام تلاش ما برطرف کردن دغدغه های احتمالی شما در مورد این سوال مهم است که آیا نتورک مارکتینگ قانونی است؟

پس با ما همراه باشید…

 

قبل از اینکه به بررسی قانونی بودن نتورک مارکتینگ و روشهای کسب اطمینان برای شروع فعالیت در این حوزه بپردازیم باید به چند مورد اشاره کنیم.

اولین سوال این است که اصلا قانون چیست؟!

 

قانون چیست؟

قانون به معنای قواعد کلی است که بطور یکسان بر یک سلسله از امور شمول داشته باشد.  مانند قانون عرضه و تقاضا در اقتصاد و یا قانون جاذبه در علوم طبیعی.

قانون در اصطلاح عبارت است از احکام و مقررات الزام آور که توسط مقامی که اختیار قانون گذاری دارد وضع و به موقع اجرا گذارده شود.

قانون در معنی اخص هم شامل قواعدی است که با رعایت تشریفات معین از طرف قوه مقننه وضع میگردد و در معنی عام شامل مصوبات قوه مقننه و دولت میباشد.

 

طبقه‌بندی قوانین:

قانون از جهات مختلف طبقه‌بندی شده که از جمله قوانین ماهوی شکلی، قوانین آمری و تفسیری، قانون عام و قانون خاص، قانون مجمل و قانون مبین است.

در اینجا منظور بیان سلسله مراتب از جهت اعتبار و قدرت بیان مقررات حقوق نوشته (معنی عام قانون) میباشد این اعتبار قانون را میتوان به شرح زیر تقسیم کرد:

 1. قانون اساسی

 2. قانون عادی

 3. قوانین آزمایشی مصوب کمیسیونهای مجلس

 4. عهدنامه‌های بین‌المللی

 5. مصوبات قوه مجریه

منبع: وبسایت علی ابدی (وکیل پایه یک دادگستری)

 

بسیار خوب.

از توضیحاتی که درباره قانون داده شد میتوان به این نکته رسید که مصوبات دولت یا همان قوه مجریه هم جزو قوانین اجرایی کشور است. وهمانطور که میدانیم مسئول اجرای تمام قوانین هم خود قوه مجریه یا دولت می باشد.

خوب. طبق این تعریف حالا باید ببینیم آیا دولت در زمینه نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای مصوبه ای دارد یا خیر.

برای بررسی این موضوع به وبسایت رسمی وزارت صنعت معدن و تجارت مراجعه میکنیم. در قسمت جستجوی سایت عبارت بازاریابی شبکه ای را سرچ میکنیم و به لینک های زیر میرسیم.

پیشنهاد میکنم حتما محتوای این لینک ها را بررسی بفرمایید:

 

بسیار خوب. امیدوارم مطالب این دو لینک را مطالعه کرده باشید.

در توضیحات یکی از این مطالب آمده است:

با عنایت به نص صریح ماده ۱ دستورالعمل تأسیس و نحوه فعالیت بر شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای، کمیته‌ای مرکب از نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌های امنیتی و قضایی بر فعالیت و عملکرد شرکت‌های دارای مجوز نظارت می‌نمایند.

همچنین مصرف‌کنندگان می‌توانند با توجه به رنگ لگوی الکترونیکی که بر روی سایت این شرکت‌ها قرار دارد و یا با مراجعه به سامانه الکترونیکی به نشانی networkmarketing.mimt.gov.ir از قانونی بودن فعالیت و عملکرد این شرکت‌ها مطلع شوند.

 

پس از طریق سایت وزارت صنعت معدن و تجارت به سایت رسمی و مرجع بازاریابی شبکه ای در ایران میرسیم.

آدرس این سایت همانطور که عنوان شد مورد زیر است:

networkmarketing.mimt.gov.ir

 

نکته: دوستانی که در زمینه اینترنت و سایت اطلاعات کافی دارند میدانند که در یک سایت مرجع و اصلی میتوان بخش های مختلف یا به اصلاح زیر دامنه یا ساب دامین های مختلفی جهت قسمت بندی و تفکیک موضوعات مختلف ایجاد کرد.

به عنوان مثال آدرس سایت ما onlinemlm.ir است. حالا ما بخشی تحت عنوان کتاب ها را بصورت مستقل میخواهیم ایجاد کنیم. برای این امر آدرسی که ثبت میکنیم یا ساب دامینی که ایجاد میکنیم به صورت book.onlinemlm.ir میباشد.

یعنی بخش کتابهای سایت آنلاین ام ال ام.

 

به همین شکل آدرس اصلی سایت صنعت معدن و تجارت mimt.gov.ir میباشد. حالا بخش بازاریابی شبکه ای این وزارتخانه که زیر مجموعه آن هم هست به صورت networkmarketing.mimt.gov.ir میشود.

علاوه بر این پسوند gov.ir تنها به سایتهای دولتی ایران داده میشود. سایت های اصلی دولتی.

(این مطلب را به این جهت بیان کردم که از سایت مربوطه اطمینان پیدا کنید که رسمی و قانونی است)

 

در سایت مرجع بازاریابی شبکه ای تمامی قوانین و مقررات مربوط به این حوزه بطور کامل شرح داده شده است که به مهم ترین این مطالب میپردازیم:

 1. بخش قوانین و مقررات سایت (تمامی قوانین و آیین نامه های مربوطه)
 2. شرکت های دارای مجوز فعالیت
 3. سامانه استعلام پیامکی
 4. نماد مشخص کننده وضعیت فعالیت شرکتهای بازاریابی شبکه ای

در مورد گزینه ۳ این نکته را یادآور میشوم که: سامانه استعلام پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲ با وارد نمودن اسم شرکت (به صورت فارسی یا انگلیسی) و ارسال پیامک به شماره فوق پاسخ استعلام را بلافاصله به تلفن همراه شما ارسال مینماید.

به عنوان مثال این متن پیام دریافتی من است:

در ارسال متن “کوئست” این متن دریافت شد:

آیا نتورک مارکتینگ قانونی است؟

در ارسال متن “بادران” این متن دریافت شد:

آیا نتورک مارکتینگ قانونی است؟

(نکته: این مورد صرفا جهت تست بوده و بنده در این شرکت فعالیتی ندارم. شما میتوانید اسم هر شرکتی که مد نظر شماست را وارد نمایید)

 

اطلاعات بیشتر در همین زمینه از سایت: ایران هشدار (پایگاه آگاه سازی و اطلاع رسانی جرایم اقتصادی در فضای مجازی)

 

در مورد گزینه ۴ هم باید این مطلب را بدانید که کمیته نظارت بر فعالیت شرکتهای بازاریابی شبکه ای بر اساس شرایط فعالیت هر شرکت به آن یک لوگو اختصاص میدهد و رنگ آن لوگو نمایانگر وضعیت آن شرکت میباشد.

راهنمای رنگ های وضعیت فعالیت شرکت بازاریابی شبکه ای:

 • سبز: مجاز به فعالیت  

 • قرمز: لغو مجوز فعالیت  

 • زرد: تعلیق مجوز فعالیت

در هر صورت در سایت مرجع بازاریابی شبکه ای تمامی اطلاعات مد نظر شما بصورت کامل و شفاف قرار داده شده است.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت ایران هشدار (پایگاه آگاه سازی و اطلاع رسانی جرایم اقتصادی در فضای مجازی) مراجعه نمایید.

پیشنهاد میکنم حتما مقاله: بازاریـابی شبکـه ای به عنـوان یک تجارت قانونی پذیرفته شده است را در سایت ایران هشدار مطالعه نمایید.

مطالعه این مطلب را هم پشنهاد می‌کنیم:  ۲ راه برای ساخت سریع تیم کاری در بازاریابی شبکه ای

بنابراین با توجه به قوانین سختی که دولت در این زمینه برای شرکت های قانونی و دارای مجوز اعمال کرده دیگر نباید دغدغه ای در مورد قانونی بودن این فعالیت داشت.

علاوه بر این چون در این شرکتها خرید محصولات بصورت آنلاین انجام میگیرد، این شرکتها باید تابع قوانین مربوط به فروشگاه های اینترنتی نیز باشند. از جمله داشتن:

 • نماد اعتماد الکترونیکی

 • نماد ساماندهی

 • پروتوکل های امنیتی و…

 

برای اینکه اطمینان پیدا کنید که سایت بازاریابی شبکه ای مد نظر شما نماد اعتماد الکترونیکی دارد میتوانید به آدرس زیر مراجعه نمایید:

http://reg.enamad.ir/ApprovedList.aspx

و برای تشخیص داشتن نماد ساماندهی در وزارت ارشاد هم میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://samandehi.ir

 

بسیار خوب. ابتدا از صبر و دقت نظر شما در مطالعه این مطلب کمال تشکر را دارم. اگر متن کمی طولانی شد پوزش میخوام. امیدوارم در رفع دغدغه های احتمالی شما موثر واقع شده باشد.

هر چند با این توضیحات واقعا جای هیچ گونه سوالی باقی نمیماند ولی باز هم جهت اطمینان بیشتر تعدادی از ویدئوهای مربوط به قاونونی بودن نتورک مارکتینگ را برای مشاهده در مطلبی جداگانه قرار میدهم.

حالا به نظر شما:

آیا نتورک مارکتینگ قانونی است؟

 

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای
منبع:
گروه آموزشی آنلاین ام ال ام

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا