آموزش مهارتهای رشد و توسعه شخصیآموزش نتورک مارکتینگمقالات سایت

اهمیت عبارت های تاکیدی مثبت برای موفقیت در بازاریابی شبکه ای

ذهنیت و طرز فکر چیزی است که ما معمولا بدون فکر و آگاهی انتخابش میکنیم. در سطح ناخودآگاه همه‌­مان برنامه ریزی شده ایم که سبک خاصی از رفتار، تفکر، اعتقاد و گفت و گوی درونی داشته باشیم. وقتی شرایط سخت میشود، معمولا به همان دیدگاه برنامه ریزی شده برمی­گردیم که به آن عادت کرده ایم. این برنامه ریزی تحت تاثیر عوامل مختلفی به وجود آمده است. از جمله چیزی که دیگران به ما گفته اند. چیزی که خودمان به خودمان گفته ایم و تمام تجربه­‌های خوب و بد زندگی­مان. این برنامه ریزی در تمام زندگی، از جمله در کسب و کار، خودش را نشان میدهد؛ و این یعنی برای داشتن کسب و کار بهتر باید برنامه ریزی ذهنی داشته باشیم. عبارت­ های تاکیدی ابزاری است برای رسیدن به همین هدف.

شما مرتب به خودتان می‌گویید می‌خواهید چه کسی باشید و چه دستاوردی داشته باشید و چطور می خواهید به آن برسید؛ به این ترتیب ذهن ناخودآگاه‌تان اعتقادات و رفتارتان را عوض می‌کند. به صورت خودکار، اعتقادات و رفتارهایتان عوض خواهد شد و در نهایت عبارت­ های تاکیدی ­‌تان تبدیل میشوند به واقعیت.

علم ثابت کرده که استفاده از عبارت های تاکیدی اگر درست انجام شود یکی از موثرترین روش هایی است که به شخص کمک می کند تا به کسی تبدیل شود که برای رسیدن به خواسته هایش در زندگی باید باشد.

البته عبارت های تاکیدی همیشه موثر نیستند. خیلی ها از این روش استفاده کرده اند و ناامید شده اند و به هیچ نتیجه ای هم نرسیده اند!

 

چرا روش های قدیمی استفاده از عبارت های تاکیدی جواب نمی‌دهد؟

چند دهه است که خیلی از به اصطلاح کارشناسان و استادان معنوی، عبارت های تاکیدی را به روش هایی آموزش داده اند که موثر نبوده و فقط افراد را بارها و بارها به شکست کشانده است. در اینجا به دو اشکال رایج اینجور عبارت های تاکیدی می پردازیم.

 

دروغ گفتن به خودتان نتیجه نمی دهد.

من میلیونرم. نه تو میدونی نیستی!

بدن من فقط ۷ درصد چربی دارد. نه اینطور نیست!

امسال به همه اهدافم رسیده‌ام. نه متاسفم نرسیده ای!

این روش نوشتن عبارت های تاکیدی به نحوی که وانمود کنید به هدف­تان رسیده اید، می‌تواند بزرگترین دلیل موفق نشدن روش عبارت های تاکیدی برای اغلب مردم باشد. با این تکنیک هر بار که جمله ای را تکرار می‌کنید که ریشه در واقعیت ندارد، ذهن ناخودآگاه‌تان پسش می زند. برای یک انسان هوشمند و واقع‌بین، تکرار مداوم یک دروغ به خود هیچ وقت نمی تواند روش مطلوبی باشد. همیشه حقیقت از آن قوی تر خواهد بود.

 

 زبان مجهول نتیجه نمی دهد.

خیلی از عبارت های تاکیدی طوری طراحی شده اند که یک وعده توخالی می دهد برای رسیدن به هدفتان؛ از این طریق قصد دارد حس خوبی به فرد القا کند. این یکی از عبارت های تاکیدی رایج است که برای کسب ثروت سال‌هاست از طرف استادان معنوی خیلی مشهور استفاده شده است:

 

 من مغناطیس پول هستم. پول فراوان راحت سمت من جریان دارد.

 

این جملات شاید با به وجود آوردن احساس کاذب رهایی از نگرانی های مالی در یک لحظه حس خوبی در فرد به وجود آورد، ولی به کسب درامد نمی رسد. افرادی که می نشینند و منتظر می‌مانند تا به صورت معجزه‌آسا پول بیاید سمتشان فقیر خواهند ماند.  برای رسیدن به فراوانی مالی یا هر نتیجه دیگری که می خواهید باید عملاً کاری کنید. اقدامات تان باید با نتایج دلخواهتان همراستا باشد و عبارت های تاکیدی باید هر دو را خلق و تایید کند.

 

چهار گام برای ساخت جملات تاکیدی برای افزایش فروش:

در اینجا چند قدم ساده خواهید دید که در آنها میتوانید عبارت های تاکیدی نتیجه‌گرا برای صبح خودتان را خلق و اجرا کنید. با این روش ها میتوانید ذهن خودآگاه و ناخودآگاه تان را طوری برنامه‌ریزی کنید که نتیجه دلخواهتان را تولید کنند و موفقیت شخصی و شغلی تان را ببرند به سطحی فراتر از چیزی که قبلاً تجربه کرده اید.

 

گام اول: نتیجه فوق العاده ای که به آن متعهد هستید و دلیلش

دقت کنید که گفته نشد “آنچه میخواهید”. همه خواسته‌هایی دارند؛ ولی ما به خواسته هایمان نمی رسیم؛ بلکه به چیزی می رسیم که متعهدش هستیم. می‌خواهید میلیونر شوید؟ چه اهمیتی دارد؟ عضو یک باشگاه معمولی شوید. صبر کنید ۱۰۰% متعهد هستید که میلیونر شوید؟ آمادگی دارید تا کارهای لازم را برای رسیدن به هدف مشخص کنید و تا رسیدن به هدف، اجرایشان کنید؟ بسیار خوب حالا می توانیم صحبت کنیم.

اقدام: اول یک نتیجه یا دستاورد فوق العاده و خاص را بنویسید؛ هدفی که به چالش­تان می‌کشد و زندگیتان را فوق العاده بهتر می‌کند. هدفی که متعهد هستید به آن برسید (حتی اگر هنوز نمی‌دانید چطور). بعد دلیل خواسته تان و فوایدی را که مستقیم برای تان می آورد به آن اضافه کنید و اینطور تعهدتان را قوی تر کنید.

مثال: متعهد می شوم درآمدم را در ۱۲ ماه آینده دو برابر کنم و از … دلار به … دلار برسانم تا بتوانم برای خانواده ام امنیت مالی به وجود آورم.

یا مثلا: من ۱۰۰% متعهد می شوم که … کیلو وزن کم کنم و تا تاریخ … به … کیلو برسم تا بتوانم انرژی بیشتری داشته باشم و الگوی خوبی از سلامتی و تناسب اندام برای فرزندانم باشم.

 

گام دوم: کارهایی که متعهد به انجام­شان هستید و دلیلش

نوشتن عبارت های تاکیدی که فقط خواسته تان را تاکید میکنند، بدون اینکه بنویسید برای رسیدن به آن خواسته، متعهد به انجام چه کاری هستید، تقریبا بی­ فایده است و فقط میتواند نتیجه عکس داشته باشد. در واقع این کار ضرر دارد. چون ذهن ناخودآگاه را فریب میدهد و باعث میشود تصور کند نتایج به صورت خود به خودی و بدون تلاش، قابل رسیدن هستند.

اقدام: اقدام خاص، فعالیت یا عادتی را که احتیاج دارید تا به نتیجه­‌ی ایده آل تان برسید، مشخص کنید و واضح اعلام کنید که چه موقع و با چه تناوبی اقدامات لازم را انجام میدهید؟

مثال: برای تضمین ۲ برابر کردن درآمدم، متعهد میشوم تماسهای لازم با مشتریان احتمالی را از ۲۰ به ۴۰ تماس در روز برسانم و این کار را ۵ روز هفته بین ساعتهای ۸ تا ۹ صبح انجام دهم؛ تحت هر شرایطی این کار را خواهم کرد.

مثال: برای اینکه حتما … کیلو وزن کم کنم، ۱۰۰ درصد متعهد میشوم که ۵ روز در هفته بروم باشگاه ورزشی و هر روز بین ساعت های ۶ تا ۷ ۲۰ دقیقه روی تردمیل بدوم.

هر چه اقداماتی که مشخص میکنید، دقیق تر باشند، بهتر است. فراموش نکنید که تناوب فعالیت (چند وقت یک بار)، کمیت (چه تعداد)، و بازه­ی زمانی دقیق (زمان شروع و پایان فعالیت) را در عبارات تاکیدی­‌ تان بیاورید.

 

گام سوم: هر روز صبح با هیجان، عبارت های تاکیدی تان را تکرار کنید

یادتان باشد عبارت های تاکیدی صبح تان فقط برای این نیستند که در شما احساس خوبی به وجود آورند. جملات مکتوبی هستند که به صورت استراتژیک طراحی شده اند تا ضمیر ناخودآگاه را طوری برنامه ریزی کنند که اعتقادات و ذهنیت کلی در آن جای بگیرد. چون این کار را برای رسیدن به نتیجه دلخواهتان احتیاج دارید؛ و در عین حال ذهن خودآگاه تان را جوری هدایت می کند که بتوانید روی بالاترین اولویت های تان متمرکز بمانید و اقدامات لازم را برای رسیدن به آن هدف انجام دهید.

اما برای اینکه عبارت های تاکیدی موثر باشند مهم است که موقع تکرارشان هیجان داشته باشید. خواندن مکرر این جمله ها بدون اینکه به آنها فکر کنید و سعی کنید حقیقت شان را حس کنید؛ تاثیر خیلی کمی خواهد داشت. باید متعهد شوید احساسات واقعی مثل هیجان و اراده را در خودتان به وجود آورید و این احساسات را با قدرت در تک‌تک عبارت هایی تزریق کنید که تکرار می کنید.

اقدام: برنامه ریزی کنید تا هر روز صبح برای خواندن عبارت های تاکیدی تان وقت بگذارید تا هم بتوانید ذهن ناخودآگاهتان را برنامه ریزی کنید و هم ذهن خودآگاه را روی بالاترین اولویت های تان متمرکز نگه دارید و همچنین روی آنچه برای رسیدن به خواسته تان متعهد به انجامش شده اید.

درست است. باید جملات تان را هر روز تکرار کنید. گاه و بیگاه خواندن این عبارت ها، درست همان قدر اثر بخش است که گاه و بی گاه رفتن به باشگاه بدنسازی اثر دارد. درست به محض اینکه این کار بخشی از برنامه روزانه شما شود نتایج اش را خواهید دید.

مطالعه این مطلب را هم پشنهاد می‌کنیم:  حکم شرعی نتورک مارکتینگ چیست؟

گام چهارم: همانطور که خودتان رشد و پیشرفت میکنید و تکامل پیدا میکنید عبارت های تاکیدی تان هم باید تغییر و تکامل پیدا کنند.

یک هدف، رویا یا نتیجه خارق العاده برای خودتان تصور می‌کنید که می‌خواهید در زندگی به واقعیت برسانید، به لیست عبارت های تاکیدی تان اضافه اش کنید. سعی کنید برای هر کدام از زمینه‌های مهم زندگی تان یک عبارت تاکیدی داشته باشید. (مسائل مالی، سلامتی، شادی، روابط، فرزندپروری و غیره). و همانطور که مدام در حال یادگیری هستند، عبارت های تاکیدی تان را به روز کنید و دائم دنبال نقل قول ها، استراتژی‌ها و فلسفه هایی باشید که با آن بتوانید ذهنیت و طرز فکرتان را بهبود دهید.

هر وقت با نقل قول یا فلسفه‌ای برخورد می‌کنید که می‌تواند قوی‌ترتان کند و به خودتان می گویید این موضوع می‌تواند برای من زمینه پیشرفت بزرگی شود به لیست عبارت های تاکیدی تان اضافه اش کنید.

برنامه ریزی تان می تواند هر وقت لازم باشد تغییر کند و بهتر شود. می‌توانید این کار را از همین حالا شروع کنید. می‌توانید هر محدودیت قابل پیش‌بینی را با اعتقادات و رفتارهای جدید برنامه‌ریزی مجدد کنید تا به آن حد دلخواه از موفقیت در هر زمینه ای از زندگی که میخواهید برسید.

خلاصه اینکه، عبارت های تاکیدی جدیدتان تعیین می‌کنند متعهد به خلق کدام نتایج فوق العاده در زندگی تان هستید و چرا این نتایج برایتان مهم است و مهمتر از همه اینکه متعهد به انجام چه اقداماتی برای رسیدن به آنها هستید و چه زمانی این اقدامات را انجام خواهید داد تا مطمئن شوید به آن سطح فوق العاده از موفقیت که واقعاً می‌خواهید و لایقش هستید می رسید و در آن تثبیت می شوید.

 

عبارتهای تاکیدی برای تبدیل شدن به یک بازاریاب شبکه ای عالی:

به جز فرمول نوشتن عبارت های تاکیدی خودتان، لیستی از نمونه های عبارت های تاکیدی تهیه کرده ایم که اغلب، توسط بازاریابان شبکه ای استفاده میشود و برای افزایش رشد و کارآیی و پیشرفت در جنبه های مختلف کسب و کار هستند. هر کدام از این عبارت ها را که در شما انگیزه و احساس به وجود می آورند، به لیست تان اضافه کنید.

 

با هر کس صحبت می کنم در او احساس خوبی به وجود می آورم، چون صمیمانه برای مردم و اتفاقات زندگی شان اهمیت قائلم و ترسی ندارم از این که از آدم ها صادقانه تعریف کنم؛ حتی اگر در حد یک کلمه ی بله یا خیر باشد، مردم از این که با من صحبت کرده اند، خوشحال می شوند!

 

در ساختن کسب و کار، من و خواسته هایم تعیین کننده نیستند؛ مساله ی مهم این است که با چشم انداز و هدفم ارتباط برقرار کنم و برای این کار باید بفهمم برای مردم، چی مهم است و بعد، محصول یا فرصت موجود را با خواسته ها و نیازهایشان تطبیق دهم.

 

یادتان باشد مردم براساس احساس شان محصولی را می خرند یا با شرکتی شروع می کنند به همکاری. پس کار من این نیست متقاعدشان کنم که نمی توانند بدون محصول من زندگی کنند یا باید همین امروز به شرکت من ملحق شوند؛ کارم این است که یک تصویر جذاب ترسیم کنم (با کلمات و داستانها) که آدم ها برای داشتن محصول من یا پیوستن به تیم من از نظر احساسی درگیر شوند.

 

رمز موفقیت در بازاریابی شبکه ای این است که به فعالیت های روزمره تان متعهد باشید و در عین حال به نتایجش وابستگی احساسی نداشته باشید.

 

همیشه نمی توانم نتایج حاصله را کنترل کنم، ولی تا وقتی فرآیندها را دنبال می کنم، قانون میانگین ها همیشه جواب میدهد و نتایج، خودشان به وجود می آیند.

 

متعهد میشوم هر روز، شنبه تا چهارشنبه، بین ساعات … تا …، حداقل تعداد … تماس پیگیری با مشتریان بگیرم، تحت هر شرایطی.

 

من تیمم، مشتریان و مشتریان احتمالی را دوست با ارزشم میدانم و همیشه روی این تمرکز می کنم که چطور می توانم به زندگیشان ارزشی اضافه کنم تا از این طریق تبدیل شوم به یک مشاور معتمد برایشان.

 

هر روز تمرکز می کنم که موضوع جدیدی یاد بگیرم، مهارت هایم را بالا ببرم و متعهد می شوم ماهی حداقل یک یا دو کتاب جدید بخوانم.

 

همیشه دارم دانشم را درباره ی خدماتم بالا می­برم و هر هفته اخبار زمینه ی کاری ام را مطالعه می کنم تا در رقابت، جلو بیفتم.

 

هر ماه گروهم را گسترده تر می کنم چون متعهدم به پیشرفت دائمی و انجام کارهای لازم برای گسترش تیمم.

 

هر هفته برای بهبود روابطم با مشتریان و اعضای تیمم وقت می گذارم؛ به همین خاطر، مشتریان وفادار خیلی زیادی دارم.

 

متعهدم که تیمم را به دانش و مهارتهایی مجهز کنم که خودم در حال یادگیری شان هستم تا آنها هم بتوانند به هر سطحی از موفقیت که می خواهند، برسند.

 

این ها فقط چند نمونه هستند از عبارت های تاکیدی. می توانید هر کدامشان را که احساس یا انگیزه ای در شما به وجود می آورند، انتخاب کنید، یا با استفاده از چهار قدمی که در متن توضیح دادیم برای خودتان جمله بنویسید. هر چیزی را که با احساس، بارها و بارها به خودتان بگویید و تکرار کنید، در ذهن ناخوداگاه تان برنامه ریزی می شود، اعتقادات جدید به وجود می آورد و در اقداماتتان بروز پیدا میکند.

 

پ.ن: متن فوق برگرفته از کتاب صبح جادویی برای بازاریابان شبکه ای اثر هال الراد است.

 

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای
منبع:
گروه آموزشی آنلاین ام ال ام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا